Oferujemy wykonanie indywidualnie projektowanego systemu oznakowania wizualnego, ale też oznakowanie bazujące na gotowych rozwiązaniach – typowych nośnikach informacji wizualnej.
Nabyte doświadczenie mówi nam, że kluczem do wykonania dobrze funkcjonującego oznakowania wizualnego, jest współpraca z użytkownikami.
System oznakowania wizualnego obiektu, wewnątrz budynku itd. będzie funkcjonował właściwie, jeśli z góry zostaną przewidziane potrzeby użytkowników.
Do tego zaś potrzebna jest współpraca twórców i osób decydujących oraz zrozumienie wszystkich zasad działania.
Dlatego chcemy przekazać kilka istotnych informacji, które mogą być pomocne w nawiązaniu współpracy.
System informacji wizualnej obiektu użyteczności publicznej
Miejsca przeznaczone do użytku publicznego powinny być czytelnie oznaczone, aby użytkownicy mogli je szybko i właściwie zidentyfikować.
Sam charakter miejsca użytku publicznego powoduje powstanie wielu relacji związanych z celem funkcjonowania i realizacją rozmaitych działań.
Inaczej mówiąc, miejsca publiczne istnieją po to, aby spełniać rozmaite oczekiwania zainteresowanych osób, ale musi istnieć szczegółowa informacja o możliwościach i usytuowaniu.
Zatem niezbędny staje się jakiś opis miejsc oraz ich funkcji.
To wymaganie można spełnić, stosując system informacji wizualnej wewnątrz obiektu użyteczności publicznej.
System wizualnego oznakowania informacyjnego i kierunkowego
Oznakowanie wizualne obiektów użyteczności publicznej ma informować o ważnych funkcjach i metodycznie wskazywać drogę i lokalizację.
Komunikacja wizualna wewnątrz obiektu to oznakowanie informacyjne, kierunkowe w formie znaków graficznych, piktogramów, napisów tytułowych i opisów.
System oznakowania wizualnego w obiekcie jest zbiorem wszystkich form oznakowania, ujętych w ramy jednego, spójnego stylistycznie modelu.
Spójność stylistyczna systemu oznakowania wizualnego polega na możliwie dużym ujednoliceniu przedstawionej treści i wyglądu.
System oznakowania wizualnego w budynku użyteczności publicznej powinien składać się z wielu punktów oznakowania, logicznie zaplanowanych i rozmieszczonych w określonym porządku.
Właściwe oznakowanie wizualne obiektu powinno mieć odpowiednią gradację, tj. stopniowanie rangi eksponowanych informacji.
Takie zróżnicowanie rangi poszczególnych informacji umiejętnie przedstawionych wizualnie powoduje, że osoby poruszają się w budynku pewnie, łatwo znajdując cel.
Zasadą jest, że dobrze zaplanowany system oznakowania wizualnego wskazuje najpierw informacje najbardziej istotne.
W dalszej kolejności oznakowanie powinno informować o wielu głównych funkcjach obiektu i lokalizacje w budynku.
Istotną rolę dla właściwej organizacji przestrzeni – komunikacji wizualnej w budynku, pełni oznakowanie kierunkowe i ewakuacyjne. Chociaż te systemy są niezależne, to pełnią kluczową rolę.
Celem dla użytkowników i przybyłych osób są bowiem poszczególne pomieszczenia budynku, w których realizowane są zamierzone czynności. W końcu też niezbędne jest właściwe oznakowanie drogi prowadzącej do wyjścia.
System oznakowania wizualnego – pomieszczenia w budynku
Pomieszczenia w budynku muszą być czytelnie oznakowane dla wygody osób przybyłych i zapewnienia komfortu działania pracownikom.
Z reguły pomieszczenia w budynku są celowo oddzielone drzwiami i właśnie w tym miejscu niezbędne jest umieszczenie wyraźnego oznakowania – czytelnej informacji wizualnej.
Sposób i formy oznakowania każdego pomieszczenia w budynku mogą być różne i zależą od indywidualnego uwarunkowania.
Zasadą jest, że większość pomieszczeń w budynku ma numerację, tytuł określający funkcje użytkowe, a także bardziej szczegółowe informacje.
Informacje szczegółowe na drzwiach pomieszczenia lub obok drzwi dotyczą często szczegółów użyteczności publicznej.
Przykładowo przy drzwiach umieszczane są informacje dotyczące funkcji pomieszczenia, godzin otwarcia, obsady oraz dane kontaktowe i inne.
Praktyczne zastosowanie systemu oznakowania wizualnego w budynku może funkcjonować w wielu rozmaitych formach i sposobach eksponowania treści.
Komunikacja wizualna w budynku może być informacją umieszczoną na stałe lub wymienną i przenośną, pionową lub poziomą, stojącą, podwieszoną, zawieszoną na ścianie, bądź naklejoną.
Wybór rodzaju oznakowania jest uwarunkowany indywidualnie i jest powodowany funkcjami użytkowymi, możliwością właściwego zastosowania i rozmaitymi priorytetami.
Obecnym standardem jest spójny design oznakowania wizualnego, tworzony na podstawie projektów merytorycznych i wizualizacji całego systemu oznakowania.
Spójność designu oznakowania wizualnego polega na zaplanowaniu współgrających form, które są odpowiednie dla funkcji oraz korelują z otaczającą przestrzenią.
System oznakowania wizualnego – modyfikacja, wymiana treści
Nawet najlepiej przemyślane i zaprojektowane oznakowanie wizualne przestrzeni użytkowej obiektu może wymagać korekty.
Przyczyną może być niewłaściwe umieszczenie oznakowania, ale też zbyt mała widoczność powodowana jego wielkością lub czytelnością.
To powoduje konieczność zmiany umiejscowienia, wymiany na inne podobne oznakowanie wizualne lub modyfikację istniejącego oznakowania.
Najczęściej jednak zachodzi konieczność wymiany treści oznakowania jak informacji tytułowych i opisowych drugorzędnych.
Z reguły zmiana głównego oznakowania wymaga poważnego zaangażowania środków, a modyfikacja i korekty są mniej absorbujące. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zmiana funkcji pomieszczenia docelowego powoduje konieczność modyfikacji lub wymiany jego oznakowania, a zazwyczaj też korekty całego systemu informacji wizualnej.
Oznakowanie wewnętrzne obiektu – system informacji wymiennej
W niemal każdym obiekcie użytkowanym publicznie zachodzą zmiany w zakresie funkcjonowania, co powoduje konieczność modyfikacji lub wymiany systemu oznakowania wizualnego.
Zmiany dotyczą najczęściej przeznaczenia pomieszczeń, funkcji oraz ich obsady. Zazwyczaj są to zmiany o drugorzędnym znaczeniu.
W swoim założeniu, każdy odpowiednio przemyślany i profesjonalnie wykonany system informacji wizualnej powinien być przystosowany do przyszłej modyfikacji.
Każdy dedykowany system informacji wizualnej, mniej lub bardziej typowe oznakowanie obiektu, powinny być przygotowane tak, aby istniała możliwość wymiany prezentowanej informacji.
Oznakowanie wewnętrzne obiektu może być typowe, ale często jest wykonywane całkowicie indywidualnie i unikatowo, zależnie od upodobania użytkownika.
Oznakowanie umożliwiające wymianę treści, nie musi w zasadzie spełniać całkowicie wymogu szybkiej i łatwej wymiany prezentowanej informacji. Zastosowanie typowych rozwiązań może zaburzyć estetykę wyglądu indywidualnie projektowanego, unikatowego systemu.
Istotny w tym wypadku warto wziąć pod uwagę, jaka jest możliwość samodzielnego wykonania części graficznej przez użytkownika, w celu wymiany oznakowania.
Modułowy system informacji wymiennej – wymiana treści oznakowania
System informacji wymiennej zapewnia największe możliwości szybkiej i łatwej wymiany prezentowanej treści i głównych informacji.
Zasadniczo każdy taki system składa się z nośnika i nieusuwalnej części informacyjnej, zdobienia oraz części graficznej, przygotowanej do ewentualnej wymiany na podobną, lecz o innej treści.
Właśnie ta część wymieniana, np. numer lub dowolny opis mogą być wykonane samodzielnie przez użytkownika, lub specjalnie zamówione.
Dowolny modułowy system informacji wymiennej powoduje, że wymiana treści oznakowania jest szybka i łatwa, ale efekt nie zawsze będzie właściwy, gdy grafikę własnym sumptem wykona użytkownik.
Mówiąc wprost, nie całkowicie prawdziwe jest twierdzenie, że modułowy system informacji wymiennej jest rozwiązaniem doskonałym.
Modułowy system informacji wymiennej znacznie ułatwia dalsze użytkowanie systemu oznakowania w obiekcie i to jest jego zaletą.
Oferujemy projektowanie i wykonanie oznakowania informacyjnego, tablic, szyldów z wielu różnych, odmiennych materiałów, o zróżnicowanej technice wytwarzania.