Oklejanie szyby, witryny sklepowe. Reklama na okna lokalu, reklama witryny. Przyciemnianie szyby. Realizacje.
Oklejanie szyby stosowane jest stosunkowo od niedawna. Przyczyną jest technologia i koszty dostępu do niej. Jeszcze 3 dekady wstecz jedynie dostępnymi metodami zdobienia szkła było barwienie hutnicze, malowanie farbami kryjącymi, oraz transparentnymi produkowanymi m.in. przez Royal Talens w Apeldoorn. Szeroko praktykowano piaskowanie szkła, dzięki czemu uzyskuje się matową, półprzezroczystą powierzchnię, przypominającą oszronione, lub mrożone szkło.
Stosując odpowiednio przygotowane szablony można uzyskać ornamenty, napisy. Efekt optyczny powstaje dzięki kontrastowi powierzchni oryginalnej – gładkiej, z obrobioną – matową. Do produktów powstałych w tradycyjnej technologii można zaliczyć również lustro weneckie. Jest to szyba pokryta cienką warstwą metalu. Szyba taka stosowana jest do przyciemniania pomieszczeń, a właściwie oczekiwanym efektem jest zamaskowanie obiektów znajdujących się po jednej stronie szyby, okna, lub witryny.
Należy pamiętać, że efekt lustra weneckiego polega na różnicy w natężeniu światła odbitego od cienkiej warstwy metalu. Z pomieszczenia w którym jest ciemno można swobodnie obserwować obiekty po przeciwnej, jasnej stronie szyby lustra weneckiego.
W takiej okoliczności nikt znajdujący się z drugiej strony nie może obserwować wnętrza. Jeżeli natężenie światła zostanie zamienione, lustro weneckie będzie działać w przeciwną stronę. Efekt ten występuje przy zastosowaniu często stosowanych, tanich zamienników folii lustrzanej.
Wysokiej jakości folia lustrzana posiada dodatkowo specjalną ciemną warstwę, która polaryzuje światło, oraz zapobiega niepożądanym efektom. Taka folia może spełnić najwyższe wymagania.
Oklejanie szyby, oklejanie witryny – nowe technologie
Nowe technologie rozszerzyły możliwości dekoracji szkła użytkowego w budownictwie, architekturze, wszędzie w naszym otoczeniu. Przełomem w dekoracji tafli szyby stosowanej do okien, drzwi, witryny, przeszklenia, ścianki działowe itp. okazało się zastosowanie specjalistycznych folii samoprzylepnych.
∴ Właściwości lustra weneckiego można uzyskać przez oklejanie szyb specjalistyczną folią, która jest wykonana z użyciem bardzo cienkiej warstwy aluminium. Najczęściej stosowane są delikatne folie przyklejane na mokro, jednak dostępne są również grubsze folie lustrzane z klejem permanentnym, lub folie z klejem typu DPS, które elektryzują się w zmniejszonym stopniu. Wycinanie ornamentów ploterem tnącym możliwe jest tylko w przypadku folii grubszych.
∴ Efekt piaskowanego szkła można uzyskać obecnie dzięki wyklejaniu szyby samoprzylepną folią mrożoną, zwaną również folią szronioną . Folie te można nacinać ręczne nożem introligatorskim, komputerowo, przy użyciu plotera tnącego. Na wielu rodzajach tego rodzaju folii można drukować grafikę, napisy, czyli również zdjęcia, oraz np. logo firmowe. W celu uzyskania wyraźnych elementów grafiki, niezbędne jest wybiórcze użycie barwy białej, co uzyskuje się najczęściej dzięki drukowaniu z tzw. białą „podlewką”.
Ornamenty uzyskuje się dzięki wzorcowi opracowanemu cyfrowo.
Po odpowiednim nacięciu folii, całość jest oklejania tymczasowo folią transferową, lub papierem transferowym, służącym do przeniesienia produktu z papierowego podłoża silikonowego na szybę. Oklejanie szyb polega zazwyczaj na dokładnym zwilżeniu powierzchni szkła, a następnie na przeniesieniu przygotowanego brytu folii na powierzchnię. Po usunięciu wody spod aplikowanej folii usuwa się wierzchnią warstwę transferową. Bardzo istotnym jest czas wiązania kleju – zbyt wczesne usuwanie warstwy transferowej może doprowadzić do zniszczenia aplikacji. Czasem więc oklejanie szyby wykonywane jest na sucho, folią z klejem kanalikowym, który ułatwia naklejanie i zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza.
Okna, czy witryny lokalu można zdobić również folią mrożoną w kolorach pastelowych, ale także przezroczystymi foliami witrażowymi, barwnymi foliami o właściwościach translucentnych – rozpraszającymi światło. Możliwe jest również całkowite blokowanie światła przez oklejenie szyby czarną folią polimerową, bądź specjalną warstwową folią typu blockout.
Oklejanie szyby folią perforowaną
∴ Efekt przyciemniania można również uzyskać stosując perforowaną folię one way vision ( OWV ), zwaną również folią dziurkowaną. Oklejanie szyb samochodów, witryny sklepowej, biurowej, lub okna innego lokalu wykonywane jest często z użyciem zadrukowanej folii perforowanej. Od strony kleju jest ona czarna, co ma powodować komfort postrzegania obiektów po przeciwnej stronie. Folia ta naklejana jest na zewnątrz okna, białym, lub zadrukowanym licem w stronę obserwatora.
W przeciwieństwie do różnych typów folii z zadrukowaną powierzchnią, folia OWV nie powinna być laminowana laminatem płynnym, ani arkuszowym. Nie stosuje się zazwyczaj wycinania ornamentów, znaków, pojedynczych napisów z tej folii, ze względu na specyficzne obrzeże powstałe po cięciu.
Planując przyciemnianie szyby, oklejanie szyb, lub reklamy na okna, należy pamiętać o ograniczeniu wynikającym z szerokości rolki surowca. Dla każdego rodzaju folii szerokości te są różne i wynoszą od 100 cm, do 150 cm, przy czym długość jest niemal dowolna. Większe powierzchnie wyklejane są ” na zakładkę „, lub umyślnie zaprojektowanym dystansem – przerwą.
Kreatywne oklejanie szyby
∴ Interesująca reklama witryny może powstać dzięki łączeniu różnej techniki wykonania. Różne wyżej wymienione folie, technologie produkcji można ze sobą kompilować, tak by tworzyły zamierzony, ciekawy i jednorodny efekt dekoracyjny, lub reklamowy.
Niżej pokazane realizacje: oklejanie szyby, witryny naszych klientów, są tylko przykładem zastosowania. Najlepszy efekt można uzyskać dzięki indywidualnemu projektowaniu, gdzie oprócz przyciemnienia, czy grafiki reklamowej na witrynie istotnym jest wiele ważnych unikatowych czynników.