Naklejenie naklejki samoprzylepnej na szybę nie jest trudne, pod warunkiem że osoba naklejająca zna właściwości i możliwości związane z zastosowaniem folii samoprzylepnej.
Naklejanie naklejki — o właściwościach samoprzylepnej folii mrożonej
Folia samoprzylepna mrożona, z której wykonuje się naklejki, jest produkowana do celów dekoracyjnych.
Surowcem jest kompozycja termoplastycznych polimerów i polichlorku winylu (ang:„PVC”). Zwyczajowo nazywa się ją winylową folią mleczną lub matującą.
Mrożona folia samoprzylepna posiada naniesioną warstwę kleju, który jest aktywowany w sposób zależny od rodzaju.
Podstawową różnicę stanowi sposób naklejania — naklejanie „Na mokro” lub alternatywny: „Na sucho”.
Producenci folii dostarczają ją najczęściej w rolkach. Wymiary takich rolek to szerokość około 100-150 cm i długość od 20 do 50 metrów bieżących.
W celu uzyskania naklejki bez napisów lfub zdobienia wystarczy uciąć ją do żądanego formatu. Warto pamiętać że powoduje to powstanie niepotrzebnego odpadu.
Naklejanie naklejki dekoracyjnej z napisem lub wyciętym wzorem
Mrożona folia samoprzylepna posiada technicznie niezbędną warstwę nośnego papieru pokrytego silikonem. Dzięki temu jest przygotowana do dalszej obróbki i dystrybucji.
W celu uzyskania dekoracji lub naklejki z napisem, folia jest nacinana ploterem tnącym lub laserem.
Nacięta zostaje tylko warstwa folii, a warstwa papieru nośnego jest nienaruszona.
Naklejkę samoprzylepną ze wzorem gotowym do naklejenia, uzyskuje się dzięki usunięciu zbędnych graficznie elementów naciętej folii.
Przygotowanie naklejki do łatwego i szybkiego naklejenia jest zakończone, przez dodatkowe zastosowanie specjalnej folii lub papieru.
Papier lub folia samoprzylepna transferowa (zwana też transportową lub przenośną) naklejana jest na wierzch naklejki ze wzorem czy napisem.
Naklejanie naklejki — sposoby naklejania
Po uprzednim zaplanowaniu miejsca naklejania powierzchnię docelową należy wyczyścić i odtłuścić.
W zależności od zaplanowanego sposobu naklejania i rodzaju użytej folii, naklejkę można naklejać na mokro lub na sucho.
Na zdjęciach i video poradniku przedstawiony jest sposób naklejania bez użycia wody czyli „Na sucho”.
Ten sposób jest łatwiejszy do naklejania małych naklejek, oraz folii samoprzylepnej na niewielkie powierzchnie.
Ręczna technika naklejania powoduje jednak powstawanie smug, które tworzą się przez nierównomierny docisk aktywowanego kleju.
Ten niepożądany efekt znika niemal całkowicie z biegiem czasu.
Naklejanie naklejki samoprzylepnej „Na mokro” (na wodę z dodatkiem minimalnej ilości detergentu) jest stosowane w wypadku większych powierzchni, które trzeba wykleić niemal idealnie równo.
Naklejkę można re-pozycjonować dzięki wstępnemu umieszczeniu jej na mokrej powierzchni.
Naklejka musi pozostać około doby wraz z folią czy papierem transferowym aż do czasu odparowania wody.
Naklejanie naklejki — usuwanie pomocniczej folii transferowej
Naklejka która jest już naklejona na szybę lub inną powierzchnię — np. szkło akrylowe itd., nie powinna pozostawać zbyt długi czas z nieusuniętą pomocniczą folią transferową.
Przed usunięciem pomocniczej folii transferowej całość należy ponownie dokładnie docisnąć raklem filcowym lub gładzikiem owiniętym tkaniną flanelową.
Pomocne może okazać się również ogrzewanie powierzchni strumieniem ciepłego powietrza (np. pochodzącego z suszarki do włosów).
Papier transferowy czy folię należy zrywać powoli, przez ciągnięcie ruchem wzdłużnym, w płaszczyźnie maksymalnie zbliżonej do powierzchni (np. 170°)
Wszelkie niedoskonałości które powstały w trakcie usuwania powinny być jak najszybciej usunięte, dopóki klej jest aktywny.
Krawędzie naklejonej folii powinny być ponownie dociśnięte, a ewentualne pęcherze powietrza przekute bardzo cienkim punktowym ostrzem, jak np. igła. (nie wolno przecinać folii ostrzem nożyka)
Ponowna aktywacja kleju jest możliwa, przez użycie właściwej temperatury oraz docisk. Jednak ponowna aktywacja nie daje takiego samego efektu jak pierwsza, ponieważ zaszły już pewne nieodwracalne procesy.
Z biegiem czasu wtórne aktywowanie kleju nie jest w ogóle możliwe.
Użytkowanie i konserwacja naklejonej naklejki
Każda naklejka naklejona na szybę lub np. szkło akrylowe czyli pleksiglas, może być delikatnie czyszczona detergentami i środkami zawierającymi alkohol.
Nie wolno używać środków żrących lub agresywnych rozpuszczalników. Niewskazany jest kontakt naklejki z tłuszczem, a także lakierowanie jej przypadkowym lakierem.
Podczas czyszczenia delikatną ściereczką należy uważać aby nie podrywać krawędzi i końcówek folii.
Jeżeli do warstwy kleju odsłoniętej folii przylgną drobiny kurzu lub zanieczyszczeń, to taki element należy odciąć i wyrzucić (taki zanieczyszczony fragment już nigdy nie będzie przyklejony właściwie).
W przypadku zaniechania cięcia korygującego, cała naklejka będzie odklejać się coraz bardziej.
Jeżeli naklejka samoprzylepna nie jest zniszczona całkowicie, to można dorobić uszkodzone elementy dzięki dokumentacji archiwalnej.
Jednak kolor i połysk dorabianych elementów mogą się różnić od oryginału, choćby ze względu czynniki spowodowane upływem czasu.