Narzędzia do tworzenia grafiki
Grafika: Serwis Unsplash z darmowymi zdjęciami służącymi do tworzenia grafiki użytkowej i projektowania reklamy wizualnej
Tworzenie grafiki – narzędzia cyfrowe
Cyfrowe narzędzia do projektowania graficznego i tworzenia grafiki użytkowej
Narzędzia do tworzenia grafiki do celów użytkowych są nieustannie udoskonalane i wzbogacane.
Jeszcze kilkanaście lat temu dał się zauważyć podział na profesjonalne narzędzia do tworzenia grafiki oraz amatorskie, czyli do użytku prywatnego.
Przeciętny użytkownik komputera przeważnie używał systemu Windows, wraz z mało funkcjonalnym, lecz darmowym programem graficznym Paintbrush.
Oczywiście funkcjonowały już na rynku produkty marki Adobe jak: Photoshop, Illustrator, oraz marki Corel jak: Photopaint, Draw, lecz były one dość drogie, przez co nie były używane na skalę masową.
Bardziej ambitni użytkownicy i zawodowi twórcy oczekiwali większych możliwości za mniejsze pieniądze lub za darmo.
Wśród znawców bardzo popularnym programem był GIMP – program graficzny do obróbki rastrowej z możliwością aplikacji edytowanego tekstu.
Program GIMP był i do dziś pozostał programem bezpłatnym na licencji GNU / GPL (General Public License „GPL” – licencja wolnego, otwartego oprogramowania)
Cyfryzacja i rozwój technologiczny spotęgowały oczekiwania odbiorców.
Przewodnie komercyjne programy były coraz bardziej udoskonalane, a na rynku pojawiły się nowe oferty.
W 2003 roku wydano Inkscape – darmowy program graficzny GNU, przeznaczony do tworzenia grafiki wektorowej, a między innymi wektoryzowanie rysunków grafiki rastrowej.
W 2005 roku powstała bezpłatna aplikacja do tworzenia grafiki rastrowej od podstaw – Krita.
Do składu graficznego i publikacji (DTP) służył od 2000 roku, całkowicie bezpłatny program do składu tekstu o nazwie Scribus.
Trzeba zaznaczyć, że programy te funkcjonują do dziś i są ciągle rozwijane.
Programy stacjonarne do tworzenia grafiki
Cechą charakterystyczną wszystkich powyższych programów było to, że należało je zainstalować na dysk.
Programy stacjonarne są oprogramowaniem złożonym z zestawu instrukcji, zintegrowanych danych i zaimplementowanych interfejsów.
Programy stacjonarne są nazywane też aplikacjami lokalnymi i współpracują dzięki odpowiednim protokołom i filtrom (eksportu i importu) z innymi programami.
Stacjonarne narzędzia nie są przeznaczone do pracy w wirtualnej pamięci serwerów internetowych, czyli w tzw. „chmurze” (chmura obliczeniowa)
Obecnie dzięki olbrzymiemu postępowi w wydajności obliczeniowej, zwiększeniu prędkości transmisji danych, szyfrowaniu i buforowaniu, możliwa jest obsługa programów on-line.
Programy stacjonarne zainstalowane na szybkich serwerach mogą być udostępnione do użytku w sieci internetowej, w trybie rzeczywistym.
Oprogramowanie takiej aplikacji internetowej niewiele różni się od programu zainstalowanego na urządzeniu stacjonarnym.
Różny może być sposób pracy w programie on-line ze względu na biblioteki danych, czcionki systemowe oraz inne funkcje lokalne, które są odmienne dla każdego środowiska.
Jeśli na własnym komputerze można zainstalować praktycznie dowolny kompatybilny z programem zestaw instrukcji, tak na serwerze udostępnionym w sieci internetowej nie zawsze jest to możliwe.
Narzędzia do tworzenia grafiki zainstalowane na urządzeniach stacjonarnych są powoli wypierane z rynku przez narzędzia, których środowiskiem jest sieć internetowa.
Warunki tworzenia grafiki on-line
Większość społeczeństwa ma już tak duży dostęp do zasobów internetowych, że poszukuje możliwości samodzielnego i taniego kreowania.
Konkurencja producentów w dużej mierze oparta jest o cenę, więc dzięki darmowym programom mogą oni realizować swoje cele.
Celem zawsze jest zysk, lecz nie musi być osiągnięty w sposób bezpośredni.
Umożliwienie korzystania z bezpłatnych narzędzi i gotowych treści jest dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi i zdobycie audytorium.
Jakość bezpłatnej oferty wcale nie musi być niższa – wystarczy, że gdzieś podsuwana jest stosowna reklama lub wskazane są możliwości alternatywne.
Często jednak korzystanie z darmowej aplikacji jest ograniczone w tak dużym stopniu koniecznością kosztownego odblokowania opcji, że lepiej zrezygnować już na wstępie.
Właśnie dlatego korzystanie z aplikacji innych niż GNU, powinno rozpoczynać się od uważnego zapoznania z warunkami usługi (Ceny i terminy usługi, Trial, opcja Pro i Premium), zamiast tworzenia grafiki ad hoc.
Narzędzia do tworzenia grafiki on-line są bardzo popularne, gdyż przedstawiają autentyczną wartość użytkową.
Narzędzia graficzne pozwalają na wygodne i szybkie tworzenie komunikatów multimedialnych do dystrybucji w różnych mediach.
Świat zdecydowanie przyśpieszył, a wiele informacji jest przekazywanych za pomocą komunikatorów, stron internetowych, mediów społecznościowych, poczty e-mail, w postaci stricte graficznej.
Narzędzia do projektowania graficznego
Projektowanie graficzne →
Wiele osób nie korzysta z usług grafika, a Corela, Photoshopa, czy Illustratora zna tylko ze słyszenia.
Do kreowania informacji wizualnej, grafiki na własne potrzeby, korzystają oni z narzędzi do obróbki graficznej, które są dostępne w sieci za darmo.
Narzędzia do projektowania graficznego są powszechnie dostępne, często w wersji bezpłatnej oraz naprawdę przyjaznej w użytkowaniu. Jedynym większym problemem jest ustalenie, które z nich będą najbardziej właściwe i przydatne.
Narzędzia do graficznej obróbki zdjęć dostępne on-line
Takie narzędzia do graficznej obróbki zdjęć dostępne on-line to między innymi:
Free Photo Tool — narzędzie do bezpłatnego tworzenia grafiki on-line, substytut programu Photoshop.
Snappa — stosunkowo proste narzędzie do tworzenia grafiki, celem użycia w środowisku wirtualnym – mediach społecznościowych, blogach.
Canva — niezmiernie popularne, bardzo intuicyjne narzędzie do tworzenia grafiki różnego rodzaju z dużymi możliwościami, które wykraczają ponad przeciętną.
PicMonkey — narzędzie do tworzenia grafiki on-line z podobnymi funkcjami i zastosowaniem jak Snappa i Canva.
Fotor — alternatywny serwis, który umożliwia obróbkę zdjęć, tworzenie grafiki i kolaży.
Narzędzia do tworzenia wykresów i infografiki
Narzędzia do tworzenia wykresów i infografiki to m.in.:
Piktochart — narzędzie umożliwiające tworzenie wykresów, map, ikon i infografiki różnego typu. Program Piktochart ma również swoją bazę zdjęć.
Infogram — jest narzędziem przygotowanym specjalnie do wykonywania infografiki, wykresów i zastosowania map interaktywnych.
Thinglink — umożliwia tworzenie interaktywnej info-grafiki, interaktywnych map, oraz interaktywność dla e-commerce. Specjalnością tego narzędzia jest interaktywność. W aplikacji Thinglink można oznaczyć na mapie własną lokalizację i spowodować, że po najechaniu (lub kliknięciu) w przycisk pojawi się pole (okienko) ze zdjęciem lub związanymi informacjami.
Easelly — narzędzie to oferuje tysiące szablonów z info-grafikami otwartymi do edycji i swobodnego wykorzystania.
Narzędzia do tworzenia prezentacji on-line
Narzędzia podobne do PowerPoint
Narzędzia do tworzenia prezentacji on-line to m.in.:
Prezi — bardzo popularne wśród narzędzi do tworzenia prezentacji on-line. Substytut programu PowerPoint.
Emaze — narzędzie do tworzenia prezentacji.
Capzles — aplikacja, która jest kreatorem prezentacji on-line.
U tell story — darmowe narzędzie narzędzie do tworzenia prezentacji. U tell story umożliwia wykorzystanie fotografii, grafiki, dźwięku oraz materiału video.
Silk — narzędzie do tworzenia prezentacji danych statystycznych i raportów w ciekawy dla oka i czytelny sposób.
Narzędzia wspomagające tworzenie grafiki informacyjnej i reklamowej
Różne sieciowe narzędzia graficzne, wspomagające tworzenie grafiki informacyjnej i reklamowej
Sanp Guide – narzędzie on-line służące do tworzenia e-booków.
Magisto — aplikacja, która automatycznie zmienia mało atrakcyjne wizualnie filmy w bardziej interesujące
Animoto — narzędzie do tworzenia animacji, slajdów i filmów marketingowych. Jedną z funkcji Animoto jest możliwość połączenia z Instagramem czy Facebookiem i ściągnięcie z nich materiału do dalszego tworzenia własnej kreacji.
Screencastify — narzędzie przydatne w tworzeniu tutoriali. Dzięki Screencastify można tworzyć screen-casty, czyli filmy pokazujące co w trakcie zapisu dzieje się na ekranie komputera.
Ilustracja pochodzi z czołówki filmu reklamowego Crello.com na YouTube
Obejrzyj reklamę video na YouTube: „Crello — narzędzie do projektowania graficznego dla każdego”
Narzędzia do tworzenia grafiki – Crello
Nowoczesna i funkcjonalna aplikacja do tworzenia grafiki w internecie on-line: Crello
Istnieje mnóstwo narzędzi do projektowania graficznego, począwszy od programów Photoshop i Illustrator, po darmowe opcje on-line, takie jak Canva, Piktochart, Snappa, Stencil, Pablo lub DesignBold Academy.
Serwis Crello jest nowym konkurentem dla wyżej wymienionych i warto sprawdzić możliwości tego narzędzia graficznego.
Crello jest bezpłatną aplikacją do projektowania graficznego, zarówno komercyjnego jak amatorskiego.
Twórcy aplikacji Crello sami określają usługę jako:
Najprostszy sposób projektowania i narzędzie do projektowania graficznego dla każdego
Serwis Crello jest dość prostym i wygodnym narzędziem do projektowania graficznego sygnowanym przez Depositphotos, firmę z branży fotograficznej.
Aplikacja Crello umożliwia wybór szablonów, które można następnie dostosować za pomocą zmienionego tła, różnych stylów tekstu, linii, obramowań, ikon, naklejek i innych elementów.
Narzędzie graficzne Crello udostępnia ponad 12 tys. darmowych szablonów.
Bezpłatne projektowanie graficzne →
Narzędzia graficzne Crello
Szablony graficzne są pogrupowane według rozmiaru, co pomaga uzyskać obrazy zaprojektowane specjalnie dla Facebooka i innych mediów społecznościowych.
Program obsługuje uniwersalne formaty dla blogów, kart, plakatów, ulotek i temu podobnych.
Po wybraniu szablonu można użyć stylowania wykonanego przez twórców Crello lub zacząć od zera.
Zintegrowana baza zdjęć Crello pozwala na użycie dowolnego z darmowych lub sugeruje jednorazowy zakup zdjęcia o wartości 0,99 $.
Interfejs jest intuicyjnie prosty i wygodny.
Brak koncepcji twórczej lub wątpliwości związane z obsługą narzędzia Crello można rozwiać dzięki użyciu przewodnika pełnego filmów instruktażowych.
Rzadko spotykaną możliwością jest zintegrowanie edytora graficznego Crello z systemem zarządzania treścią WordPress, dzięki bezpłatnie udostępnionej wtyczce (Plugin z kluczem API).
Dzięki temu rozwiązaniu można tworzyć kompletne projekty dla strony www i do publikacji z pomocą obszaru roboczego oraz biblioteki Crello, bez konieczności opuszczania własnego środowiska.
Ekspozycja grafiki →
Powielanie, dystrybucja i eksponowanie grafiki użytkowej
Wszystkie wymienione wyżej narzędzia do tworzenia grafiki umożliwiają sprawne kreowanie przekazu, który może przybierać różne formy.
Może być to korespondencja prywatna z pomocą komunikatora internetowego, poczta e-mail z załącznikami graficznymi lub wpisy w mediach społecznościowych.
Dzięki tym narzędziom do kreowania przekazu graficznego można prowadzić kampanię reklamową w internecie.
Do wygodnego prowadzenia kampanii reklamowej w mediach społecznościowych znakomicie nadaje się kolejna, niewspomniana jeszcze aplikacja Buffer.
Wielu narzędzi do tworzenia grafiki można użyć do tworzenia treści na strony internetowe — tak własne, jak też publikowane gościnnie np. w postaci artykułów sponsorowanych.
Nie należy zapominać, że świat realny istnieje niezaprzeczalnie, choć przenika się z wirtualnym.
Przestrzeń internetu jest tylko pewną formą komunikacji służącą realnym interakcjom.
Komunikacja w sieci internetowej jest bardzo sprawna i ma duży zasięg.
Potrafi ona dostarczać dość szybko wyraziste bodźce, które jednak są dość ulotne.
Cyfrowa ekspozycja grafiki jest wygodna, lecz mniej spektakularna niż ekspozycja grafiki z podobną treścią w postaci materialnej grafiki w realnej przestrzeni.
Cyfrowy byt kreacji graficznej nie ma takiej wartości jak podobna kreacja zmaterializowana w naturalnym otoczeniu.
Rzeczywista wartość narzędzi do tworzenia grafiki
Przykładem takiej różnicy może być plakat, który można dotknąć, obejrzeć w innym oświetleniu, przewiesić, zapakować, a więc zaangażować zmysły w sposób absolutnie naturalny.
Podobny wzór plakatu w postaci cyfrowej jest zupełnie odmiennym tworem, funkcjonuje w innym środowisku i podlega zupełnie innej ocenie.
Doświadczenie naszej agencji reklamowej wykazuje, że większość woli być obdarowana prawdziwym plakatem, a nie linkiem do strony, na której plakat można obejrzeć.
Kolejnym przykładem może być bukiet kwiatów na prezent okolicznościowy.
Bukiet w postaci cyfrowej jest zaledwie zbiorem świecących pikseli, natomiast realny bukiet pachnie angażując wiele zmysłów.
Jednakże nie należy doszukiwać się wad i konfrontować obydwu form eksponowania wykreowanego dzieła.
Korzyścią jest maksymalne wykorzystanie włożonej energii i zainwestowanych środków przez wykorzystanie istniejących zalet.
Dzięki wykorzystaniu zalet cyfrowych narzędzi graficznych można szybciej i lepiej eksponować reprodukcje w postaci zmaterializowanego przedmiotu.
Grafika użytkowa, reklama wizualna lub zwykłe ulotki i kartki mogą być szybko powielone, dzięki uprzednio wykonanej kreacji cyfrowej.
Gdy projekty graficzne są już praktycznie wykonane, to można wykorzystać je np. w poligrafii — w następstwie drukowanie jest tańsze.
Tworzenie reklamy wizualnej
Ekspozycja grafiki to także wydruki w dużym formacie i reklama wizualna, można je wykonać przecież z pomocą dowolnej koncepcji zaprojektowanej w usłudze Crello.
Projekty graficzne, które są wykonane dzięki powszechnie dostępnym, bezpłatnym narzędziom, mogą się przydać w różnych sytuacjach.
Rzeczywista wartość narzędzi do tworzenia grafiki polega na umiejętnym ich używaniu oraz praktycznym wykorzystaniu, również w dziedzinie reklamy wizualnej.
Jak i za ile wydrukować swoją grafikę ?
Zapytaj, napisz, zamów >> biuro@reklamy-arek.pl <<
Każdy rodzaj projektu graficznego można wydrukować – tylko jak? Sprawdź na naszej stronie:
Drukowanie grafiki z projektów →
Tagi: • Narzędzia do tworzenia grafiki • Narzędzia do projektowania graficznego • Tworzenie reklamy wizualnej • Projektowanie graficzne • Najprostszy sposób projektowania
Opis artykułu:
Narzędzia do tworzenia grafiki, prezentacji, projektowania graficznego on-line, Crello – aplikacja. Usługi poligraficzne. Narzędzia do tworzenia grafiki użytkowej. Darmowe aplikacje on-line wspomagające tworzenie grafiki informacyjnej i reklamowej. Bezpłatna obróbka graficzna.